Galeria zdjęć na ścianie przy schodach
KLATKA SCHODOWA

Ściana przy schodach – jak powiesić na niej galerię zdjęć?

Schodami w domu zwykle chodzimy codziennie. Najmniej dwa razy – rano, wychodząc z sypialni, i wieczorem, w odwrotnym kierunku. Jednak klatka schodowa nie musi być tylko łącznikiem kondygnacji. Warto zaaranżować ją tak, aby po schodach chodziło się przyjemniej. Ściana przy schodach to miejsce, gdzie świetnie prezentują się wszelkie galerie. U mnie zawisła galeria zdjęć rodzinnych. Jak powiesić galerię zdjęć na klatce schodowej? Zobacz, jakie to proste.

Bez wahania stwierdzam, że pustki na klatce schodowej nie dodają domowi uroku. Wieje nudą, chłodem, smutkiem… Zresztą co tu będę opisywać – zobaczcie sami.

Pusta klatka sch schodowa. Co na ścianę przy schodach?

Chcę to zmienić i pierwszym krokiem ku temu jest galeria zdjęć, którą powiesiłam na ścianie przy schodach.

Galeria ramek na ścianie przy schodach:

 POTRZEBUJESZ:
  1. Ramek
  2. Rzepów montażowych lub taśmy montażowej
  3. Poziomicy
  4. Miarki
  5. Kartek (szablonów)
  6. Taśmy klejącej (niezbyt mocnej,do przyklejenia szablonów do ściany)
  7. Ołówka

Krok 1: Zakup ramek

I tu można dowolnie. Ja kupiłam ramki, gdy po prostu miałam okazję i mi się spodobały (były też tanie – co nie pozostawało bez znaczenia). Warto wcześniej przejrzeć choć kilka przykładowych galerii na schodach i ocenić co nam się podoba, tzn. jakie rozmiary i kolory ramek, czy chcemy kilka takich samych, czy każda inna, co do tych ramek włożymy, itd. Wtedy łatwiej będzie dokonać tzw. zakupu „przy okazji” i go nie żałować!

Wariant drugi. Szukasz i kupujesz ramki o konkretnych wymiarach, np. takich, jakich użyto w galerii podpatrzonej w sieci (możesz wziąć gotowy wzór rozmieszczenia i rozmiary ramek ode mnie – po prostu napisz, a wszystko Ci wyślę).

Krok 2: Tworzenie szablonów i ich rozmieszczanie na ścianie

Gdy posiadasz już ramki, obrysuj je na kartkach i wytnij gotowe szablony.

Jeśli lubisz eksperymenty, to podejdź do pustej ściany z szablonami i taśmą. Ja użyłam taśmy malarskiej (papierowej), ale może być inna, tylko niezbyt mocna, żeby farba nie odpadła 😉 Przyklej szablony według własnej inwencji.

UWAGA! Nie jest to zadanie łatwe, bo z bliska nie widać całego efektu i upłynęło sporo czasu zanim przykleiłam szablony.. a ostatecznie i tak powiesiłam ramki inaczej niż pierwotnie kartki. Tak. Bywam niezdecydowana. Ale chyba nie ja jedna, prawda? Dlatego dbając o Twój cenny czas polecam wariant opisany poniżej 😉

Dużo prościej jest skorzystać z gotowego wzoru rozmieszczenia ramek i go po prostu odtworzyć. I tu powtórzę – możesz dostać ode mnie rozmiary szablonów i po prostu odtworzyć wzór z mojej ściany. Zapewniam, że dzięki temu pójdzie Ci znacznie szybciej!

Zasady, które zastosowałam podczas wieszania ramek na ścianie przy schodach

 galeria zdjęć na ścianie przy schodach. Ramki na klatce schodowej

  • Ramki zaznaczone na obrazku powyżej, zostały zawieszone na takiej samej wysokości od schodka, nad którym wiszą.
  • Linia zaznaczona na zdjęciu jest równoległa do linii schodów
  • Odległości między ramkami są jednakowe i wynoszą 3,5 cm (wieszając szablony nie zwracałam na to uwagi, skupiłam się tylko na wizualnym rozplanowaniu, ale warto już na tym etapie pomierzyć odległości)

Krok 3: Przyklejanie rzepów/taśm do ramek lub wiercenie

Do powieszenia mojej galerii wybrałam rzepy montażowe. Wybór na nie padł z powodu możliwości wymiany zdjęć, co nie byłoby możliwe stosując taśmę. Możliwość taką dałyby również gwoździe czy wkręty, ale chciałam uniknąć wiercenia, bo to po prostu więcej roboty.

Wycinamy cienkie paseczki rzepów
Miękką stronę rzepu przyklejamy do ramki
Ostrzejszą stronę rzepu doczepiamy do miękkiej

Rzep montażowy przyklejony do ramek. Gotowe do wieszania na ścianie.

Krok 4: Wieszanie ramek na ścianie

W dłoń poziomica i miarka! Zacznij od pierwszej ramki od góry. Dokładnie zmierz i zaznacz odległość od schodka, nad którym ma wisieć. U mnie jest to 120 cm, tak aby ramki były mniej więcej na wysokości wzroku podczas wchodzenia po schodach (nie powiesiłam pierwszego rzędu ramek wyżej, bo zostawiam sobie możliwość rozbudowy galerii w górę ściany). Na górę ramki połóż poziomicę – jeśli ramka jest zbyt cienka najlepiej poprosić drugą osobę o pomoc. Powoli zbliż ramkę do ściany i przyklej, gdy poziom jest idealny. Kolejną ramkę przyklej po zaznaczeniu wybranej odległości od pierwszej ramki. Oczywiście nie ma konieczności wieszania ramek w równych odległościach. Ja jednak wybrałam taką opcję, bo tak mi się po prostu podoba. U mnie między ramkami jest po 3,5 cm odstępu.

Krok 5: Ewentualne dowieszanie ramek i podziwianie efektu

Dokupiłam klika ramek i powiększyłam moją galerię. Obecnie wygląda tak, choć to pewnie nie koniec, bo wolnej ściany zostało jeszcze sporo 😉

Galeria zdjęć przy schodach. Zdjęcia na klatce schodowej. Aranżacja klatki schodowej. Aranżacja ściany przy schodach.

I jeszcze na koniec to, co bardzo lubię, czyli porównanie. Ściana przy schodach PRZED i PO zmianach.

Galeria na klatce schodowej. Galeria zdjęć na ścianie przy schodach. Metamorfoza klatki schodowej.

I jak? Galeria zdjęć na klatce schodowej to dobry pomysł? A jeśli szukasz do swojego domu innych aranżacji ściennych zajrzyj Puste ściany? Skończ z tym! Inspirujące pomysły na ozdoby ścian.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.