INSPIRACJE

Puste ściany? Skończ z tym! Inspirujące pomysły na ozdoby ścian.

Puste ściany to jest to, co obecnie charakteryzuje mój dom. Temat, który nie ukrywam, jest moją zmorą. Czymś, co już ponad rok czeka na realizację i doczekać się nie może. Myślałam, inspirowałam się, podglądałam to tu, to tam, i… ostatecznie nic. Zawsze coś mi nie pasowało. I tak mam puste ściany, aż po dziś dzień. U Ciebie jest podobnie? Trzeba to zmienić, bo dekoracje ścienne potrafią zdziałać cuda we wnętrzach, a pustki na ścianach nie dodają uroku. Zainspirujmy się razem!

Temat ścian odkładałam na tzw. później, które chyba nigdy by nie nadeszło, gdyby nie przeogromna chęć UDOMOWIENIA się w końcu. Po wprowadzeniu się zrobiliśmy tylko szybkie odświeżenie ścian i „domeblowaliśmy” to, czego brakowało. Mamy bazę. Ale brakuje w tych wnętrzach czegoś bardzo ważnego… nas! Rok to wystarczający czas, na „odstanie” pustych ścian. Choć w poprzednim mieszkaniu nie zawisło w salonie nic przez 2,5 roku! Także można żyć z pustymi ścianami. Ale czy warto? Zdecydowanie NIE! Wszelkie dekoracje ścienne tworzą klimat wnętrza, potrafią wiele powiedzieć o mieszkańcach, ich pasjach, podkreślić charakter domowników. Potrafią wyciszać lub pobudzać do działania, motywować, przywoływać wspomnienia i po prostu cieszyć oko. Każdy powinien wybrać na ozdoby ścienne to, co mu się podoba, a nie to, co akurat najmodniejsze – jak zresztą ze wszystkim w urządzaniu wnętrz swoich domów! Pamiętajcie, że to Wasz dom i on ma być piękny dla Was, a nie dla innych. Także odwagi! Ale wracając do tych ścian.. Zacznijmy od przeglądu inspiracji, aby zdecydować, co na ścianach sprawi, że we własnym domu mieszkało nam się będzie piękniej i przyjemniej, a jednocześnie stworzy klimat, o jakim marzyliśmy.

Co na ścianę?

1. OBRAZ

Najpopularniejsza ozdoba ściany. Pasuje do każdego pomieszczenia w domu – od salonu, przez kuchnie, aż po łazienkę. Dobrze dobrany znajdzie swoje miejsce we wnętrzach urządzonych w każdym stylu. Mogą być w ramie lub ostatnio popularne na płótnie z zamalowanymi brzegami, które nie wymagają ramy.


2. GALERIA ZDJĘĆ LUB OBRAZKÓW

Bardzo modna aranżacja ściany. Zarówno w salonie, na ścianie przy schodach, przedpokoju. Jest tu ogrom możliwości. Ramki jednego koloru, bądź różne. Same zdjęcia, same obrazki lub ich miks. Pięknie prezentuje się też przeplatanie ramek z motywami, np. literkami, małymi lustrami.

 

3. FOTOTAPETA

Mocno wpływa na wygląd pomieszczenia. Odpowiednio dobrana potrafi zdziałać cuda, np. optycznie powiększyć pomieszczenie. Jednak musi być idealnie dopasowana do wnętrza, rozmiaru ściany i fachowo położona. Dobrej jakości fototapety są dość drogie, dlatego warto dobrze przemyśleć jej wybór i odpowiednio przygotować się do jej montażu (lub skorzystać z pomocy specjalisty).

 

4. TAPETA

Ciągle modna. Potrafi rozweselić pomieszczenie, nadać mu charakteru i całkowicie odmienić wnętrze. Oczywiście można położyć ją tylko na jednej ze ścian lub jej fragmencie. Ozdobiłam tapetą ścianę w pokoju dziecięcym, ale tylko metr od dołu.

5. DUŻE ZDJĘCIE

W ramce, antyramie lub drukowane na płótnie. Jak każde zdjęcie nadaje wnętrzu osobistego charakteru. Według mnie pasuje najlepiej do sypialni lub na klatkę schodową domu. Ale ładnie się też prezentuje w salonie, choć musi być to przede wszystkim dobre zdjęcie! Zdjęcie kiepskiej jakości czy źle wykadrowane, w rozmiarze większym niż A4 nie będzie wyglądało dobrze.

 

6. PLAKAT, GRAFIKA

Ostatnio to chyba najpopularniejsze dekoracje ścienne. W zależności co zostanie na nich przedstawione, mogą zdobić każde pomieszczenie w domu. Bardzo modne są obecnie plakaty z motywami roślinnymi oraz z wszelkimi napisami, cytatami, itp.  Pasują najlepiej do wnętrz w stylu skandynawskim, nowoczesnym, loftowym, ale również klasycznym i minimalistycznym.

 

 7. PÓŁKA

Jest ładnym, ale też funkcjonalnym pomysłem na zapełnienie ściany. Zwłaszcza w niedużych mieszkaniach, gdzie miejsca do przechowywania są bardzo potrzebne. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo półek o ciekawych, designerskich kształtach, które mogą dodać charakteru i odmienić wnętrze. Zwykłą, prostą półkę możemy zawiesić, kiedy chcemy mieć możliwość częstych metamorfoz danego pomieszczenia. Wystarczy zmienić to, co na niej postawimy (np. zdjęcie w ramie, plakat, figurkę, świeczkę, kwiatka, itd.), a pokój już będzie wyglądał inaczej!

 

8. LITERKI, NAPISY, PŁASKORZEŹBA

Literki i napisy są ciągle dość popularne. Według mnie literki najlepiej wyglądają na jednej ścianie gdzieś między ramkami ze zdjęciami lub plakatami. Napisy, najczęściej imiona, oczywiście królują w pokojach dziecięcych! Mam i ja! 😉

9. LUSTRO

Jedno lub kilka mniejszych, prostokątne lub w wymyślnym kształcie. Lustra zawsze są świetne w powiększaniu pomieszczeni, niestety tylko optycznie 😉 Warto jednak ozdabiać nimi ściany nie tylko w niedużych pomieszczeniach, ale także w ciemniejszych, bo super odbijają światło, co sprawi, że zrobi się zdecydowanie jaśniej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10. ZEGAR

Jest rzeczą potrzebną, ale nie musi ograniczać się tylko do tej funkcji. Dobrze dobrany do wnętrza zegar może zawisnąć nawet na największej ścianie salonu i stać się jej główną ozdobą, a nie będzie to trudne, bo wybór zegarów obecnie jest ogromny.

 

11. KWIETNIKI

Wracają do łask. Zielone od roślin wnętrza są bardzo na topie. Kwietniki mogą być montowane do ściany lub zwisać z sufitu. W zależności od charakteru wnętrza mogą być z drewna, metalu, sznurka, wikliny. Pełna dowolność, najważniejsze, żeby w ich środku było zielono! Bardzo mi się ten trend podoba.

 

12. NAKLEJKI

Kształty, obrazki, napisy, różnej wielkości i w dowolnym kolorze. Napisy pojawiają się najczęściej w przedpokojach, na klatach schodowych i korytarzach domów. Obrazki w pokojach dziecięcych. Decydując się na tą ozdobę ściany warto zadbać o dobrą jakość naklejki. Moim zdaniem dobranie większej naklejki i miejsca na nią, tak aby rzeczywiście zdobiła dane wnętrze, nie jest łatwym zadaniem, ale nie niemożliwym. Najprościej korzysta się z małych naklejek w różnych kształtach (kółka, trójkąty, kwadraty), którymi ozdabia się całą ścianę, co z daleka daje efekt tapety. Super patent na najszybszą metamorfozę pokoju dziecięcego.

13. RĘCZNIE ROBIONE PRZEDMIOTY

Są najbardziej oryginalną ozdobą ścian. Podkreślają klimat danego wnętrza i indywidualność jego mieszkańców, bo przecież nie ma dwóch identycznych przedmiotów zrobionych ręcznie. Jeśli ozdobę wykonamy sami, oddamy wnętrzu troszkę siebie. I ta satysfakcja – to lubię najbardziej 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.