jak odmienić półpiętro
INSPIRACJE,  KLATKA SCHODOWA,  METAMORFOZY WNĘTRZ

Jak szybko odmienić domową klatkę schodową? Połóż TAPETĘ!

Zastanawiasz się jak odmienić swoją domową klatkę schodową? Przytłacza się Cię wielka, wysoka pusta ściana na półpiętrze? Położona na niej tapeta sprawi, że ta część domu błyskawicznie się odmieni. To metamorfoza, którą wykonasz w godzinę i której koszt jest niewielki, a efekt może być naprawdę spektakularny!

Od zawsze marzyłam, żeby mieć kiedyś dom ze schodami. Zupełnie nie wiem czemu, ale domowe schody kojarzą mi się z bezpieczeństwem. Są taką barierą oddzielającą tę bardziej osobistą część domu (do której nie zagląda nikt przypadkowy), od części dziennej, w której spędzamy większość czasu i przyjmujemy gości. Od kiedy moje marzenie się ziściło i stałam się posiadaczką schodów, staram się sprawić, żeby ta część domu stała się równie przytulna jak pozostałe pomieszczenia i nie przypominała „bijącej chłodem” klatki schodowej w bloku z lat 70. W końcu chodzimy tędy co najmniej 2 razy dziennie, a zwykle dużo częściej, zwłaszcza jeśli mamy na górze pokój dziecięcy.

Nasza klatka schodowa przeszła już od momentu zakupu domu sporą przemianę. Zastaliśmy ją w takim stanie, jak na poniższych zdjęciach.

Boazeria na schodach. Metamorfoza klatki schodowej

Początkowo schody miały na jakiś czas takie pozostać, ale ich rzeczywisty stan mocno odbiegał od tego, co widać na zdjęciach. Obrazując: jeden stopień złożony był z trzech desek, w dodatku były to deski z różnego rodzaju drewna, a głównym elementem skazującym te schody na rozbiórkę, były widoczne od góry śruby, które owe deski na swoich miejscach przytrzymywały. Poprzedni właściciel przyznał, że zrobił te schody sam, z tego co akurat miał lub zdobył. Podjęliśmy więc decyzję o położeniu nowych schodów, ale zanim ona nastąpiła, zdążyliśmy już oszlifować i pomalować na biało boazerię, która również miała z nami pozostać na jakiś czas. Te plany zmieniły się wraz z przybyciem stolarza, który miał wykonać nowe schody i namówił nas, że lepiej będzie jeśli od razu pozbędziemy się boazerii, bo potem trzeba będzie od nowa robić listwy przyschodowe na ścianie.

Tak więc, klatka schodowa po wymianie schodów, zerwaniu boazerii oraz pomalowaniu wyglądała następująco.

Zrobiło się smutno i ponuro. Troszkę się tłumacząc… Ciemno szarą farbę na ściany wybraliśmy, bo świetnie kontrastowała z białą boazerią.. której jak już wiecie się pozbyliśmy. Schody natomiast ciemne, ponieważ miały mieć podobny kolor do drewnianych drzwi na dole..wyszedł jednak inny odcień. Do dziś uważam to za największy błąd naszego remontu. Nie mogę przeboleć, że za namową stolarza zrezygnowałam ze schodów z białymi podstopnicami, które zawsze mi się marzyły. Koniec, końców, po licznych perypetiach stworzyliśmy ciemną i ponurą klatkę schodową. Przeszkadzała mi strasznie jej nijakość i brak przytulności.

Postanowiłam na ścinie od dołu zrobić galerię zdjęć (zobacz jak wykonać galerię zdjęć przy schodach), a na najwyższej ścianie na półpiętrze położyć tapetę. Wybrałam tapetę firmy GranDeco, kolekcja Unplugged (UN 3201) ze względu na jej trójwymiarowość, nowoczesność, ciepłe barwy, imitację starych desek. Jest to tapeta winylowa na fizelinie. Wystarczy ją przyłożyć do ściany wysmarowanej odpowiednim do tego klejem oraz docisnąć specjalną szpatułką. Usuniemy jednocześnie nadmiar kleju ze ściany i pozbędziemy się nieestetycznych grudek pod tapetą. Godzinka i gotowe.

Tapeta położona, pozostało dobrać oświetlenie. Jak widać, nie mamy oświetlenia przy stopniach, a jedynym źródłem światła jest kinkiet zamontowany właśnie w centralnym punkcie ściany na półpiętrze. Początkowo zamontowaliśmy tam zwykły, okrągły plafon, ale przestał nam się podobać, bo nie dodawał uroku. W sumie to jedyna jego zaletą było to, że dobrze oświetlał schody. Polecam jednak wybrać takie oświetlenie, które dodatkowo sprawi, że klatka schodowa stanie się przytulną, integralną częścią domu. My wybraliśmy kinkiet świecący „góra – dół” i myślę, że udało nam się stworzyć klimat, na jakim nam zależało.

Zobaczcie zdjęcia odmienionej klatki schodowej. Zapewne to jeszcze nie jest jej finalny wygląd, bo chodzą mi po głowie jakieś ramki, zdjęcia, obraz, ale to kiedyś 😉

kinkiet na klatkę schodowątapeta przy schodach, tapeta na klatce schodowej

I moje ulubione porównanie zdjęciowe, które pokazuje cały sens pracy,

czyli PRZED i PO:

tapeta na klatce schodowej, tapeta na półpiętrze, metamorfoza klatki schodowej, tapeta przy schodach,

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.