gnom skrzat krasnal świąteczny DIY
DIY- zrób to sam

Skrzat świąteczny (gnom) z filcu. Zrób sobie krasnala.

Przywędrowały do naszych domów ze Skandynawii, ale dobrze się czują w Polsce, bo spędzają z nami święta Bożego Narodzenia już kilka lat. Mowa o gnomach. Skrzaty, które są tak urocze i skromne zarazem, że idealnie wpisały się w świąteczny klimat zwłaszcza wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim, ale nie tylko. Wykonanie takiego krasnala wcale nie jest trudne.

skrzat gnom krasnal świateczny DIY

 

Jestem zwolenniczką wykorzystywania rzeczy i materiałów, które znajdę w domu. Zazwyczaj są to przedmioty, które zostały mi z poprzednich projektów lub dary natury znalezione na spacerze. Czasami jednak potrzebuję czegoś, co trudno zastąpić innym materiałem. Tak jest w przypadku krasnala świątecznego, bo jego najważniejszym elementem jest broda. I tej brody nie da się zrobić z byle czego. Włóczka czy wata nie oddadzą skrzatowi jego urody. Więc tu nie ma rady i polecam zamówić wełnę merynosa. Na Allegro kupiłam 25 gram wełny czesankowej merynosa za 5,19 zł i do zrobienia tego skrzata wykorzystałam jedynie połowę zamówionej porcji.

Pozostałe materiały miałam w domu. Filc techniczny jest gruby i sztywny, więc mój gnom, to bardziej mikołajek niż prawdziwy gnom. Jeśli wykorzystasz inny materiał, chociażby fragment starego sweterka jest nadzieja, że Twój skrzat będzie bardziej „gnomowaty” 😉 Pamiętaj tylko, że wtedy będziesz potrzebowała więcej wypełnienia, bo brzuchy i nosy gnomów są sporych rozmiarów. Używając sztywnego filcu, bądź sztywnego brystolu nie trzeba wypełniać wnętrza, bo krasnal stoi wtedy bez problemu.

Jak zrobić świątecznego skrzata?
KROK 1. Wycinamy fragment filcu, aby powstał stożek na korpus skrzata

Mój skrzat ma 70 cm, jest więc dość wysoki.

KROK 2. Zszywamy łączenie

jak uszyć gnoma skrzata krasnala

KROK 3. Szyjemy czapkę

Jedna karta filcowa A4 nie wystarczyła mi na całą czapkę, dlatego musiałam doszyć z tyłu czapki fragment filcu z drugiego arkusza. Przed zszyciem stożka przyszyłam jeszcze wstążkę.

KROK 4. Szyjemy nos

Na nos wykorzystałam kawałek miękkiego filcu w kolorze beżowym. Jako wypełnienie użyłam wkładu silikonowego. Śmiało możesz wykorzystać zwykłą watę, waciki, czy nawet ścinki materiałów. Zamiast filcu oczywiście może być zwykła tkanina bawełniana, jednak najlepiej znaleźć taką w kolorze cielistym.

Zaciskamy nitkę zamykając w środku wypełnienie

KROK 5. Docinamy i przyklejamy brodę
Na taśmę dwustronną przyklejamy dociętą brodę i wąsy. Następnie przyklejamy je do stożka (korpusu skrzata)
KROK 6. Doszywamy nos

KROK 7. Nakładamy czapkę

gnom skrzat świąteczny Diy
Docinamy i modelujemy brodę i wąsy. Wełnę najlepiej troszkę roztrzepać.
TAK PREZENTUJE SIĘ GOTOWY SKRZAT

gnom skrzat świąteczny DIY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.