DIY- zrób to sam

Poszewka na poduszkę. Jak ją uszyć krok po kroku?

 

Jeśli czujesz potrzebę zmiany wystroju w Twoim domu, to zawsze szybkim, łatwym i niedrogim pomysłem będzie nowa poszewka lub położenie poduszek na sofie, jeśli dotąd ich nie miałaś. W moim domu wiosna w pełni i kwiaty zakwitły nawet na poduszkach! Ty oczywiście wybierz sobie materiał i wzór jaki Ci się podoba, a ja pokaże Ci, jak łatwo uszyjesz poszewkę sama, nawet jeśli będzie to Twój pierwszy raz z maszyną!

Jak uszyć poszewkę na poduszkę, poszewka na zakładkę, prosta poszewka

Na uszycie poszewki na zakładkę, na poduszkę o wymiarach 42x42cm potrzebujesz:

 

1. Tkaninę o wymiarach 96x50cm

Na wiosenną poszewkę wybrałam materiał w folkowe wzory (zwane też łowickimi). Wiem, że już długo jest modny, ale zawsze mi się podobał, więc postanowiłam go kupić, bo zwłaszcza na wiosnę jest idealny. Kupiłam na Allegro materiał o wymiarach 50×160 cm. Szerokość tkanin wynosi standardowo 160 lub 150 cm. A możemy wybrać jedynie długość jaką chcemy kupić, zwykle od 0,5 metra wzwyż.

2. Maszynę do szycia

Pożyczyłam od Mamy, która nie używała jej za często. Popytaj, często mamy, ciotki, babcie mają gdzieś pochowane maszyny, których nie używają. Pożycz i zacznij działać! Ale uwaga: to wciąga.

3. Nici w kolorze zbliżonym do koloru materiału

4. Żelazko

Zaprasowując materiał jest dużo łatwiej przyszyć go równo i samo szycie zajmuje dużo mniej czasu. Lepiej spędzić troszkę czasu na zaprasowywaniu, niż później na szyciu, gdy materiał będzie „uciekał”. Naprawdę polecam.

5. Nożyczki

6. Kilkadziesiąt minut

 

Jak uszyć poszewkę na zakładkę. Krok po kroku.

 

KROK 1: WYCIĘCIE MATERIAŁU

Ja miałam materiał o krótszym boku 50cm i z szerokości nic nie docinałam (dla bardziej wprawionych wystarczy 46 cm). Z długości tniemy 96 cm (może być więcej, wtedy materiał będzie więcej na siebie zachodził z tyłu poszewki).

KROK 2: ODMIERZENIE I ZAPRASOWANIE

Poniższy schemat zdecydowanie uprości cały proces.

schemat szycia poszewki na zakładkę, jak uszyć poszewkę na zakładkę
Schemat szycia poszewki na zakładkę.

Kolejność zaprasowywania (zaznaczona cyframi na schemacie):

A) Składamy 36 cm materiału od lewej strony i przeprasowujemy

B) Składamy 16 cm od prawej strony i przeprasowujemy

C) 2 cm od końca każdego z krótszych boków. Podwijamy do środka ok. 1cm materiału – czerwona linia na schemacie – składamy najpierw 1cm, a potem jeszcze raz 1 cm i przeprasowujemy podwójnie złożony materiał (lub też najpierw zaprasowujemy raz złożony 1 cm, a potem drugi raz złożony).

D) Składamy materiał po  zaprasowanych liniach (powstaje jakby nieuszyta poszewka) i zaprasowujemy po 3 cm od góry i od dołu

E) Całość materiału poskładanego ma być kwadratem o boku 44 cm

KROK 3. SZYCIE

A) Przeszywamy krótsze boki materiału z obu stron

B) Składamy materiał krótszymi bokami do siebie, prawą (ładniejszą) stroną do zewnątrz (materiał ma zachodzić na siebie tyle, żeby cała szerokość miała 44cm – tak powstaje zakładka) i ustawiamy stopkę maszyny tak, aby jej krawędź była przy zaprasowanym śladzie (ok. 3cm). Można wkłuć szpilki, żeby materiał się nie przesuwał. Zszywamy po obu stronach.

UWAGA! Szyjemy materiał po zewnętrznej (ładniejszej) stronie! Po to, aby w środku poszewki materiał się nie strzępił i był ładnie wykończony.

C) Obcinamy nadmiar materiału tuż przy szwie

D) Przewracamy poszewkę na lewą stronę i przyszywamy tuż za wyczuwalnym pod palcami szwem

KROK 4: NAKŁADAMY POSZEWKĘ NA PODUSZKĘ I CIESZYMY SIĘ ODMIENIONYM WNĘTRZEM DOMU!

Tak wygląda tył poszewki na zakładkę

Widzisz, wystarczy chwila, żeby odmienić wnętrze Twojego domu! 🙂

Ps. Jeśli masz jakieś pytania, napisałam coś niejasno, to chętnie odpowiem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.